Prace polowe, pielęgnacja trawników na dużych obszarach czy utrzymanie poboczy dróg. Realizacja wszystkich tych zadań byłaby znacznie bardziej skomplikowana, gdyby nie kosiarki bijakowe, nazywane też mulczerami. Są to maszyny, które usprawniają proces pozbywania się przerośniętej trawy, chwastów czy samosiejek. Ze względu na fakt, że w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń koszących, rozdrabniają rośliny na bardzo małe frakcje, więc nie generują odpadów, które koniecznie trzeba zebrać i zutylizować. Co więcej, pozostawiony mulcz tworzy warstwę ochronną gleby, a po rozłożeniu się, dostarcza substancji organicznych.
Nie zaskakuje więc fakt, że kosiarki bijakowe to sprzęt, który cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. A jakie jest ich najczęstsze zastosowanie?
Kosiarka bijakowa – niezastąpiona podczas prac polowych i nie tylko
Największym atutem mulczerów jest możliwość ich wszechstronnego wykorzystania. Powszechnie użytkowane są między innymi:
- w rolnictwie do koszenia trawy na pastwiskach i łąkach, a także roślinności na polach uprawnych, w szczególności międzyplonów lub pozostałości po żniwach,
- przez firmy zajmujące się utrzymaniem terenów zielonych, na przykład trawników w parkach, placów, skwerów oraz boisk,
- przez zakłady komunalne, które specjalizują się w utrzymaniu dróg i dbają o to, aby regularnie usuwać z poboczy przerośnięte chwasty czy samosiejki,
- na plantacjach oraz w sadach, w których zamiast agrowłóknin lub agrotkanin, do ściółkowania gleby wykorzystuje się mulcz.
Jak pokazują powyższe przykłady, kosiarki bijakowe to maszyny uniwersalne, które doskonale sprawdzają się w bardzo różnych zastosowaniach. Ze względu na solidną konstrukcję bardzo dobrze radzą sobie zarówno z młodą trawą, stwardniałymi łodygami chwastów, jak i gałęziami rosnących dziko krzewów czy drzewek. Są też szybkie i wydajne, przez co pozwalają zoptymalizować czas pracy potrzebny do wykonania poszczególnych zadań. A jak wiadomo – czas to pieniądz, więc zakup kosiarki bijakowej, która następnie będzie eksploatowana w gospodarstwie, przez zakład komunalny czy firmę zajmującą się utrzymaniem zieleni, to inwestycja, która po prostu się opłaca.